#Zara nın Çıkışına Dikkat

#Zara nın Çıkışına Dikkat

Markalaşmanın başarıyla uygulandığı ” fast fashion” perakendeciliğindeki devrimi şüphesiz Zara  yapmıştır.

1975 yılında ilk mağazasının İspanya da açan, 1988 yılında Portekiz e geçerek uluslararasılaşmayı  test eden Zara, hazır giyim perakendeciliğini, hızlı tüketim mallarının üretilip pazarlandığı metotları kullanarak oldukça geliştirmiştir.

Zara ya göre hazır giyim ürünleri ,bir yandan tasarım olarak güncel  trend ve modayla uyum içinde olmalı, diğer yandan da meyve,sebze veya ekmek gibi hızlı tüketilen günlük ürünler gibi işlem görmelidir. Bilindiği gibi hızlı tüketilen ürünler , reyona çıktıkları ilk gün ,hatta saatlerde çok akraktif gözükürler.

Zaman geçtikçe ,ancak değerlerinin oldukça altında bir fiyata alıcı bulabilirler. Bu durumda söz konusu ürünlerin mağazadan uzaklaştırılması ve rafın daha verimli kullanılması için yeni bir ürünler ikame edilmesi en iyi çözümdür. Zara nın bu iki prensipten hareketle uyguladığı metodun özeti, ” az sayıda çok çeşitliliği hareket ettirmektir..”

Bu sayede şirket , ürünlerinin sadece % 18 ini indirime sokarak satmaktadır. Sektör ortalaması ise % 35 tir.

Aradaki fark önemli bir rekabet ve maliyet avantajı sağlayabilir. Çünkü Zara, sergilediği ürünlerin % 82 ini diğer sezona geçmeden satarken , sektör ortalaması ancak % 65 lere ulaşabiliyor.

Sonuçta Zara , geliştirmiş olduğu bu perakende modeliyle diğer hazır girişimcilere göre şu dört konumda avantaj sağlamıştır.

1-Daha fazla Brüt kar marjı elde ediyor, çünkü daha az indirim yapıyor.

2-Daha fazla satıp cirosunu daha rahat arttırabiliyor.

3-Yeni mağaza açılışları için, rakiplerinin en büyük sorunu haline gelmiş olan ,ilave işletme sermayesine ihtiyaç duymuyor.Çünkü sistem, hızlı tüketilen stoklar nedeniyle işletme sermayesi ” yaratır ” konuma gelmiş durumda.

4-Bu sistem her yerde konuşulduğu için şirketin itibarı ve pazar değeri gittikçe artıyor.

Şirket yetkilileri ,ürünlerin özgün tasarımlarıyla ürünün rafa çıkması arasındaki süreyi iki haftaya kadar indirebildiklerini açıklamışlardır. Böylelikle her hafta raflara yeni ürün girebilmekte ve müşteriler raflarda sürekli yeni ürünler görmektedirler.

 

 

kaynak:Perakekendede  Diriliği kaybetmeden irileşmek

perakende

Related Posts
Leave a reply
Captcha Click on image to update the captcha .