Başarının sizi bozmasına izin vermeyin…”General Motors Neden Kaybetti…”

Başarının sizi bozmasına izin vermeyin…”General Motors Neden Kaybetti…”

Başarı çok sık kibre, kibir de felakete yol açar.

Ego, başarılı bir pazarlamanın düşmanıdır. Gerekli olan objektif bir bakış açısıdır.

İnsanlar başarılı olduklarında daha az nesnel olmaya başlarlar ve çoğu zaman pazarın istekleri yerine kendi yargılarını koyarlar.

Aceleci ürün gamı genişletmelerinin arkasındaki ölümcül unsur genelde başarıdır. Bir marka başarılı olduğunda , şirket başarının ardındaki temel nedenin marka ismi olduğunu düşünür. Böylece hemen aynı ismi yapıştırabilecekleri başka ürünler aramaya başlarlar.

Aslında bunun tam tersi doğrudur.İsim markayı ünlü yapmamıştır. Markanın ün kazanma nedeni doğru pazarlama ve planlama hamlelerini yapmış olmasıdır.  Attıkları adımlar olması gerektiği gibi, ne hızlı nede yavaştır.

Zihinlere ilk girmişlerdir. Odağı daraltmışlardır. Güçlü bir özelliği sahiplenmişlerdir. Marka yada şirket isminizle ne kadar özdeşleşirseniz ürün gamı genişletme tuzağına düşmeniz o kadar olasıdır. İşler kötü gittiğinde ” sorun isim olamaz ” diye düşünebilirsiniz.

” Bizim harika bir ismimiz var .” Gururun ardından yıkım gelir ve mağrur bir ruhu bir düşüş izler.

General Motors un başarısı arttıkça üst yöneticiler piyasada istedikleri gibi at koşturabileceklerini zannettiler. Fasulye sayıcılar otomobilleri daha karlı hale getirebilmek için her şeyi yapabileceklerini zannettiler. İnsanlar yine de onları satın almaya devam edeceklerdi.

YANLIŞ……

Chevrolet çok başarılı bir ekonomik aile arabasıydı. Ona pahalı bir spor araba, kamyonet ve her şey arabası olarak ürün genişletmesi uygulayabileceklerini sanmalarının nedeni buydu. Yanlış ” Chevrolet in artık ” Amerika nın kalp atışı” olmamasının ve popülerlik sıralamasında dördüncü gelmesinin nedeni bu. Bir numarada Toyota var.

Buick ve oldmobile pazarın üst kesimine hitap eden çok başarılı arabalardı. Bu nedenle yönetici konumundakinler insanların bu araçların ucuz versiyonlarına bayılacaklarını düşündüler. Bu konuda haklıydılar ama fiyatları düşürmenin bu markalardan birine sahip olmanın verdiği prestiji azaltacağını akıllarına getirmediler.

Başarılı olduğunuz için her istediğinizi yapmanız daha başarılı olmanızı garantilemez. Tam tersi de başınıza gelebilir.

Garantili fiyasko.

 

Büyük Markalar Büyük Hatalar

 

 

perakende

Related Posts
Leave a reply
Captcha Click on image to update the captcha .